Informujemy, że nasza strona wykorzystuje pliki cookie do analizy ruchu oraz dostosowania zawartości do preferencji Klienta. Więcej informacji najdziesz w naszej Polityce Prywatności

Koronawirus i zwierzęta domowe

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa (COVID-19), wielu martwi się o zdrowie i bezpieczeństwo siebie i swoich bliskich. W tym dla zdrowia swoich zwierząt. Serwis opieki nad zwierzętami Alvis śledzi najnowsze informacje ze zweryfikowanych źródeł i udostępnia je na tej stronie.

Czy COVID-19 jest niebezpieczny dla zwierząt domowych?

Koronawirus to duża rodzina wirusów. Niektóre z nich występują tylko u ludzi, niektóre tylko u zwierząt. Oficjalna strona internetowa Światowej Organizacji Zdrowia informuje, że wiadomo tylko o jednym przypadku zakażenia psa w Hongkongu wirusem COVID-19, jednak do tej pory nie ma danych na temat możliwości zakażenia COVID-19 od psów, kotów lub innych zwierząt domowych.

Jeśli jesteś zarażony koronawirusem lub podejrzewasz infekcję, American Veterinary Medical Association zaleca przestrzeganie środków ostrożności:
w miarę możliwości ograniczyć kontakt ze zwierzęciem;
nosić maskę;
nie dziel się jedzeniem, nie całuj ani nie przytulaj zwierzaka;
umyć ręce po każdym kontakcie.

Czy zwierzę może przenosić wirusa na człowieka?

W tej chwili nie ma dowodów na to, że psy lub koty mogą rozprzestrzeniać COVID-19 lub są źródłem jego występowania.

Ponieważ wszystkie zwierzęta mogą przenosić bakterie na wełnę, Centrum Kontroli i zapobiegania chorobom zaleca przestrzeganie nawykowych środków zapobiegawczych:
umyć ręce po kontakcie ze zwierzętami, ich żywnością, odpadami, zabawkami i sprzętem;
dokładnie umyć zwierzaka i posprzątać po nim;
regularnie odwiedzaj weterynarza.

Subskrybuj nasz blog