Informujemy, że nasza strona wykorzystuje pliki cookie do analizy ruchu oraz dostosowania zawartości do preferencji Klienta. Więcej informacji najdziesz w naszej Polityce Prywatności

Mówisz po kociemu?

Język ciała kotów jest bardzo bogaty i różnorodny, z dodatkiem tego, że jest dość złożony – wiele niuansów i "ale". Jednak poruszanie się i czytanie podstawowych wiadomości dla kotów jest bardzo pomocne dla Waszej przyjaźni i wygodnego współistnienia.
kot alvis
Główne sygnały ogoniaste:
1. Ogon jest opuszczony

Twój kotek doświadcza zmęczenia, niezadowolenia lub frustracji.
2. Zwinięty ogon

Kot jest przestraszony lub obrażony.
3. Ogon "trąbki"

Kot jest szczęśliwy, najedzony i zadowolony ze wszystkiego.
4. Drganie ogona

Świadczy o niezadowoleniu, irytacji lub ostrzeżeniu.
5. Zwiększenie amplitudy ruchów na całej długości, uderzenia ogonem po bokach

Narastające napięcie, należy uważać i pozostawić kota na chwilę w spokoju.
6. Poruszanie końcówką ogona

Zainteresowanie.
7.Nastroszony, wysoko podniesiony lub zakrzywiony ogon

Sygnalizuje agresję.
8.Uderzenia ogonem w podłogę⠀

Mówią o gniewie lub instynkcie myśliwskim.Mruczenie

Dlaczego koty mruczą?
Kocie mruczenie jest dźwiękiem, który słychać tylko na niewielką odległość. Jego dodatkowym elementem są wibracje, które odbierane są tylko przy bezpośrednim kontakcie. Dorosłe koty, szczególnie te żyjące na wolności, poza kopulacją rzadko przebywają blisko innych osobników. Stąd przypuszczenie, że mruczenie wyewoluowało w celu porozumiewania się kociąt z matką i odwrotnie.Wielu naukowców potwierdza dobroczynny wpływ kociego mruczenia na zdrowie. Wśród efektów, jakie niesie za sobą mruczenie kota wymienia się między innymi:
• szybsze gojenie ran,
• zrastanie złamań,
• poprawę odporności,
• łagodzenie bólu,
• wiele innych.
Co ciekawe, nie wszystkie koty potrafią mruczeć. Tzw. wielkie koty, np. lew czy tygrys, nie przejawiają tej umiejętności. Zamiast dwufazowego mruczenia, charakterystycznego dla małych kotów (mruczenie w czasie wdechu i wydechu), duże koty wydają jednofazowy pomruk połączony z lekkim bulgotaniem. Jest to związane z różnicami anatomicznymi, które pozwalają im wydawać ten dźwięk jedynie w czasie wydechu. Nasze domowe mruczki nie potrafią za to ryczeć.
Subskrybuj nasz blog