Informujemy, że nasza strona wykorzystuje pliki cookie do analizy ruchu oraz dostosowania zawartości do preferencji Klienta. Więcej informacji najdziesz w naszej Polityce Prywatności

Jak przygotować się do psa
w domu?

Pies w rodzinie jest szczęściem, przyjacielem i lekiem przeciwdepresyjnym, ale musisz poważnie przygotować się na jego pojawienie się. Powiemy Ci, jak wybrać zwierzaka i zaplanować wychowanie psa, aby uniknąć problemów z jego zachowaniem w przyszłości.

Jeśli planujesz psa zabrać ze schroniska, musisz mieć czas na wcześniejsze przygotowanie. Zdarza się również, że niektórzy spontanicznie decydują się zabrać szczeniaka z ulicy, ale w tym przypadku istnieją proste zalecenia, które można wykonać w ciągu jednego dnia.

Polecam najpierw znaleźć psa. Wskazane jest, aby zaprosić specjalistę w dniu, w którym szczeniak zostanie przywieziony do domu: powie Ci, jak prawidłowo wyposażyć miejsce dla zwierzęcia i jak zacząć się z nim komunikować, pomoże zapobiec możliwym trudnościom.

Członkowie rodziny powinni wcześniej omówić, kto będzie chodził ze szczeniakiem i o której godzinie, czy pies będzie spał w łóżku, kto będzie go karmił. Musicie być zgodni, aby nie skarcić szczeniaka. Wszyscy właściciele powinni zajmować się psem.

Wybierz psa według własnego temperamentu

Przed pierwszą podróżą do szczeniaka przygotuj starą rzecz i daj ją hodowcy z wyprzedzeniem, aby dostosować szczeniaka do zapachu właściciela i zmniejszyć stres związany z przeprowadzką do nowego domu.

Często ludzie mylą się z wyborem, ponieważ biorą te szczenięta, które same do nich wychodzą. "Pies sam mnie wybrał!"- to nieporozumienie: odważne i bezczelne szczenięta są pierwsze. Tylko doświadczeni hodowcy psów poradzą sobie z takim psem, a dla początkujących będzie to trudne. Polecam zabrać ze sobą psa, aby przetestował szczenięta i wybrał najlepszą opcję temperamentu właścicieli.

Wskazane jest, aby przenieść na wakacje co najmniej jednego z członków rodziny, aby spędził jak najwięcej dni ze szczeniakiem i stopniowo przyzwyczajał go do tego, że wkrótce zostanie sam.

Przygotuj miejsce dla szczeniaka

Korytarz nie nadaje się do zamieszkania szczeniaka: z ulicy dostaje się tam duża liczba infekcji i pasożytów, na które może cierpieć niedojrzały organizm. Czasami pies nie jest jeszcze zaszczepiony w momencie przeprowadzki do nowego domu, dlatego należy unikać przeciągów.

Nie polecam osiedlania szczeniaka w przejściach: potrzebuje ustronnego miejsca, aby się nie martwić, odpocząć i spać. Szczenięta śpią do 18 godzin dziennie i to jest normalne: ich ciała rosną i rozwijają się podczas snu. Nie musisz przeszkadzać psu w czasie odpoczynku, ponieważ silny sen jest kluczem do jego zdrowej psychiki.
Szczeniaka nie można osiedlić na korytarzu: istnieje duże ryzyko złapania infekcji z butów.
W pierwszym tygodniu nie pozwalaj zwierzęciu chodzić po całym mieszkaniu lub domu: rozległy obszar może go zmylić, a konsekwencjami będzie oddawanie moczu na całym obszarze i gryzienie rzeczy. Na początek wystarczy jeden pokój. Wskazane jest natychmiastowe wprowadzenie zasad, które wskażą, co można, a czego ni, ponieważ w pierwszych dniach ustanawia się edukację na całe życie.

Nie ma nic złego w wolierach i klatkach. Wręcz przeciwnie, ochronią szczeniaka i staną się schronieniem, w którym będzie mógł odpocząć od uwagi. Możesz przykryć klatkę lub wolierę, umieścić tam leżankę, chłonną pieluchę i umieścić miskę z wodą.

Konieczne jest usunięcie wszystkiego, co zbędne i cenne z zasięgu zwierzaka: butów, drutów, małych przedmiotów. To ochroni mieszkanie i nerwy, pomoże przyzwyczaić się do porządku. Aby nie sprowokować szczeniaka i nie zepsuć początku związku, lepiej zwinąć dywany, dopóki szczeniak nie przestanie załatwiać się w domu.

Umieść leżankę i chłonne pieluchy

Polecam zakup dwóch łóżek dla psów jednocześnie. Jest to wygodne: jeden jest używany, podczas gdy drugi jest w praniu. Tkanina powinna być wygodna w pielęgnacji i nie gromadzić elektryczności statycznej.

Łóżka są z bokami lub bez nich, ewentualnie z wypełniaczem piankowym- wodoodpornym i ze zdejmowanymi pokrowcami. Wszystkie te cechy nie są tak ważne. Na początek lepiej wybrać to, co jest wygodniejsze dla właścicieli w opiece. Kiedy pies dorośnie, pokaże, co lubi bardziej.

Szczenięta sikają co 40 minut, a chłonne pieluchy doskonale pomagają w treningu toaletowym. W pierwszych dniach nie jest dobrym pomysłem wypuszczenie szczeniaka z zagrody, dopóki nie opróżni pęcherza i jelit. W ten sposób przyzwyczai się do toalety, a potem nie będzie miał z tym problemu.

Kup miski na jedzenie i wodę

Szczeniak potrzebuje dwóch misek — na jedzenie i wodę. Najwygodniejszy jest metal z gumowaną podstaw — nie ślizgają się po podłodze. Statywy do misek potrzebują psów powyżej 60 cm w kłębie. Miski ceramiczne są bardziej odpowiednie dla psów małych ras, ponieważ są dość delikatne.

Nie zapomnij umyć misek po każdym karmieniu: bakterie aktywnie rozmnażają się na brudnych naczyniach, które wywołują choroby jelit.

Wybierz amunicję na spacery

Lepiej kupić obrożę natychmiast po pojawieniu się szczeniaka, aby dokładnie dopasować rozmiar. Dla szczeniaka odpowiedni jest miękki skórzany, tekstylny lub neoprenowy kołnierz. Cienkie produkty lub zapinane na rzep są zawodne: mogą się rozerwać, lub odpiąć. Jako alternatywę dla kołnierza można zastosować anatomiczny Uprząż z regulatorami długości i objętości. Amunicja nie powinna ograniczać ruchów zwierzęcia.

Smycz można odebrać z wyprzedzeniem. Odpowiedni produkt z zawiesia, skóry lub paracordu. Nie kupuj smyczy-taśmy mierniczej: jest traumatyczna i często psuje zachowanie psa z powodu braku kontaktu z właścicielem.

Wygodne smycze z karabińczykami na końcach i kilkoma pierścieniami na całej długości. W dowolnym momencie możesz zmienić długość smyczy i dostosować ją do sytuacji.

Długość smyczy na spacerze, powinna wynosić od 3 metrów, jest to wygodna długość dla psa do odkrywania świata. Do treningu przydatne są smycze o długości 2 i 5 metrów.

Kup psie zabawki

Częściej zwierzęta wybierają do zabawy przedmioty z domu, więc dla bezpieczeństwa mebli i ubrań warto wybrać zabawki podobne do nich pod względem tekstury, zapachu lub smaku. Powinny być odporne na zużycie i składać się z jednego kawałka materiału. Trwałe domowe zabawki nadają się do gier — zwykle są to najbardziej ulubione.

Zabawki mogą przypominać rzeczy, które szczeniak lubi gryźć w domu.

Na początku nie powinieneś zostawiać szczeniaka z zabawkami sam na sam, aby nie połknął ich elementów. Może to prowadzić do smutnych konsekwencji, których lekarz weterynarii nie będzie umiał rozwiązać.
Możesz grać z psem analogiem wędki dla kota-różdżki z zabawką na sznurku. To fizycznie rozwija szczeniaka, uczy prawidłowej zabawy, rekompensuje potrzebę szkolenia i tworzy bliską więź z właścicielem.

Nie musisz dawać zabawki szczeniakowi, jeśli jest nadmiernie pobudzony. Lepiej poczekać, aż pies się uspokoi i zachęcić do takiego zachowania, kontynuując grę. W ten sposób powstanie odpowiednie podejście do gry i jasne wykonywanie poleceń.

Wybierz karmę i smakołyki

Zmiana karmy jest dodatkowym czynnikiem stresującym, więc najpierw można kupić taką samą dietę, jaką hodowca karmił szczenięta. Później możesz skonsultować się z lekarzem weterynarii i zmienić karmę.

Jako przysmak lepiej wybrać naturalne produkty lub ugotować je samodzielnie. Wystarczy pokroić mięso lub podroby w paski, lub plastry, a następnie wysuszyć je w piekarniku na pergaminie w temperaturze 90 °C przez godzinę.

Jeśli zwierzę dobrze je karmę, możesz użyć jej do zabawy z przysmakami, biorąc porcję z dziennej normy.

Lepiej odmówić bielonych przysmaków z płuc, kopyt, uszu i prosiąt wieprzowych: są one przygotowywane przy użyciu chemikaliów. Kiełbasy też nie polecam.

Zbierz środki pielęgnacyjne i apteczkę

Po pojawieniu się szczeniaka będziesz musiał monitorować szczepienie i wykonywać je ściśle w czasie wskazanym przez lekarza weterynarii. Konieczne będzie terminowe leczenie psa przed pasożytami, takimi jak pchły, kleszcze i robaki, nawet jeśli nie są widoczne. Weterynarz podpowie, jakie są odpowiednie środki.

Pies będzie wymagał własnych akcesoriów do pielęgnacji i leczenia. Przykładowa lista kosmetyków dla psów: szczotki do czesania lub kamień trymerski, specjalna gąbka, obcinacz do pazurów, balsam do czyszczenia uszu i oczu, wosk do łap.
Szczepienia będą musiały być przeprowadzane ściśle w terminie wskazanym przez lekarza weterynarii.
W apteczce dla zwierzęcia powinna znajdować się chlorheksydyna lub miramistyna do leczenia ran, sterylne chusteczki z gazy i bandaż, Enterosgel w przypadku zatrucia pokarmowego, albucyd do leczenia oczu, lewomekol do nakładania aseptycznych bandaży, Suprastin w przypadku reakcji alergicznych. Nadtlenek wodoru jest potrzebny do leczenia zapalnych ran. Witamina B6 pilnie pomoże w zatruciu truciznami — izoniazydami, które można spotkać na spacerze.

Będziesz także potrzebował rękawiczek do higieny podczas zabiegów, ręczników i worków na odpady biologiczne na spacerach. Jeśli pies ma krótkie włosy, przydatne są ubrania na zimną i brudną pogodę.
Jak przygotować się na pojawienie się szczeniaka w rodzinie
 • 1
  Wybierz zwierzaka zgodnie
  z jego temperamentem
  i zaleceniami kynologa
 • 2
  Przygotuj bezpieczne
  i spokojne miejsce dla szczeniaka, usuń nadmiar rzeczy
 • 3
  Umieść na miejscu leżankę dla szczeniaka i chłonną pieluchę
 • 4
  Kup dwie miski — na jedzenie i wodę
 • 5
  Podnieś kołnierz i smycz do chodzenia
 • 6
  Wybierz zabawki dla psa, które będą interesujące dla zwierzaka
 • 7
  Kup paszę i smakołyki
 • 8
  Zbierz środki pielęgnacyjne
  i apteczkę

Wszystko o psach w Twojej skrzynce odbiorczej!