Informujemy, że nasza strona wykorzystuje pliki cookie do analizy ruchu oraz dostosowania zawartości do preferencji Klienta. Więcej informacji najdziesz w naszej Polityce Prywatności

Dlaczego pies nie załatwia się?

Czy martwisz się, że twój pies się nie załatwia?


Zaparcia u psa i niezdolność do oddawania moczu mogą stać się poważnymi problemami. Co więc powinien wiedzieć właściciel zwierzaka? Te podstawowe informacje mogą wyjaśnić, co dzieje się z Twoim szczeniakiem. Dysponując tymi faktami, możesz pomóc lekarzowi weterynarii znaleźć źródło problemu.

Kiedy to jest problem?

Najpierw ustal, czy twój pies rzeczywiście ma problem. Jako punkt wyjścia: psy zwykle załatwiają się raz lub dwa razy dziennie.

American Kennel Club (AKC) wymienia objawy zaparć u psa:
- kilka dni przerwy między wypróżnieniami.
- podobne do kamyków, twarde, suche odchody.
- kiedy twój pies napina się praktycznie lub bez rezultatu. Lub wytwarza niewielką ilość płynnej masy kałowej z krwią.
- bolesne lub trudne wypróżnienia.

Co powoduje zaparcia?

Zaparcia mogą być spowodowane wieloma przyczynami. Niektóre z nich można łatwo wyeliminować, na przykład poprzez zmianę diety psa — dodając do niego więcej błonnika. Jednak zaparcia mogą być również oznaką poważniejszego niebezpieczeństwa, takiego jak guz w okrężnicy lub odbytnicy, lub niedrożność jelit. Lekarze weterynarii zwykle mogą zidentyfikować problem na podstawie tego, gdzie dokładnie powstał w przewodzie pokarmowym.

Wraz z odżywianiem AKC podkreśla inne typowe problemy związane z zaparciami u psów:
Starzenie.
Poziom aktywności.
Guzy w przewodzie pokarmowym.
Inne guzy.
Choroby gruczołu odbytu.
Powiększenie prostaty.
Odwodnienie lub brak równowagi elektrolitowej.
Zaburzenia metaboliczne.
Choroby i urazy kręgosłupa.
Zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego.
Stres i problemy psychologiczne.
Choroby ortopedyczne.
Problemy pooperacyjne.
Inne zaburzenia drożności przewodu pokarmowego, na przykład w wyniku połknięcia ciał obcych.

Jeśli twój pies ma zaparcia i nie minęło dużo czasu od ostatniego wypróżnienia, istnieją pewne sposoby rozwiązania problemu, które możesz wypróbować w domu.

Na przykład dodaj mokrą karmę dla psów do diety zwierzaka. Wysoka zawartość wilgoci w takiej paszy może pomóc w popchnięciu zawartości jelit do przodu. Pomocne mogą być częstsze ćwiczenia z psem, a także konieczne jest upewnienie się, że pije wystarczającą ilość wody.

Jeśli zaparcia utrzymują się dłużej niż kilka dni, skonsultuj się z lekarzem weterynarii, aby upewnić się, że nie jest to wynikiem żadnego zaburzenia zdrowia. Pamiętaj, aby powiedzieć lekarzowi weterynarii, kiedy ostatni raz pies wypróżnił się, jaka była konsystencja, jaka była dieta, a także wszelkie inne oznaki problemu.

A jeśli pies nie oddaje moczu?

Przeciętny zdrowy dorosły pies powinien oddawać mocz trzy do pięciu razy dziennie. Szczeniak lub starszy pies może wymagać częstszego oddawania moczu.

Pies, który nie sika, jest tak samo poważnym problemem jak pies, który nie robi kupy. Może to być oznaką problemów zdrowotnych. Jeśli twój pies naprawdę nie może oddać moczu, niezdolność pęcherza do usunięcia toksyn z organizmu może szybko być śmiertelna.

AKC zauważa typowe przyczyny problemów z oddawaniem moczu:
Zakażenie.
Kamienie w pęcherzu.
Guz.
Choroba nerek.
Uszkodzenie kręgosłupa.

Należy również zauważyć, że stresory środowiskowe również mogą być przyczyną, dla której zwierzę nie może oddać moczu. Pies, który czuje się niekomfortowo w swoim otoczeniu, na przykład w związku z niedawnym pojawieniem się innego psa — może nie oddawać moczu przez długi czas. To samo w sobie nie jest powodem do niepokoju. Po prostu daj mu wystarczająco dużo czasu i okazji, aby pójść do toalety, a w końcu poczuje się bardziej komfortowo.
Twój pies i lekarz weterynarii liczą na ciebie, ponieważ to Ty powinieneś zauważyć pierwsze oznaki problemu zdrowotnego. Dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę na wszelkie zmiany w typowym zachowaniu swojego zwierzaka i podczas spacerów i toalety. Chociaż nie zawsze wygodnie jest obserwować, jak zwierzę robi swoje, często jest to jeden z najbardziej widocznych objawów ogólnego stanu zdrowia psa. Więc jeśli zauważysz zmiany w jego zachowaniu, jest złagodzony lub wypróżnia się, lub zmiany w konsystencji stolca, nie bądź zbyt leniwy, aby skontaktować się z lekarzem weterynarii i sprawdzić, czy musisz przyjść na badanie.

Wszystko o psach w Twojej skrzynce odbiorczej!