Informujemy, że nasza strona wykorzystuje pliki cookie do analizy ruchu oraz dostosowania zawartości do preferencji Klienta. Więcej informacji najdziesz w naszej Polityce Prywatności

Jak zmienia się samoocena i psychika człowieka, gdy w domu pojawia się pies?

Czy to prawda, że pies może wpływać na życie człowieka? Kto właściwie powinien kupić czworonożnego przyjaciela, a kto lepiej zrezygnować ze zwierzaka, nawet jeśli naprawdę tego chce?

Kto jest lepszy: koty czy psy?

Pytanie nie jest łatwe, ponieważ wszystkie są urocze, dają właścicielowi wiele pozytywnych emocji i na pewno nie pozwolą się na nudę. Niektórzy ludzie kochają zwierzęta tak bardzo, że mają je wszystkie naraz: kota, psa, ptaka i na dodatek świnki morskie.


Jednak wielu osobom trudno jest zdecydować się na psa. Zwłaszcza jeśli chodzi o psy dużych ras: Shepherd, Labrador, Doberman. Ze zwierzakiem będziesz musiał wychodzić na spacer przy każdej pogodzie, często trenować i poświęcać mu dużo czasu - koty są pod tym względem znacznie bardziej niezależne. Jednak zdecydowanie warto! Zwłaszcza jeśli pies jest twoim starym marzeniem.

Dlaczego potrzebujesz psa

Człowiek intuicyjnie rozumie, co dokładnie zyska wraz z pojawieniem się w domu zwierzaka, skoro w toku ewolucji ludzie żyli obok psów. Oczywiście początkowo te relacje były nieco inne niż teraz, kiedy zwierzę od dawna zostało oswojone. Jednak główny składnik tych relacji pozostał ten sam – jest to wzajemna pomoc. Wcześniej pies wraz z osobą otrzymywał jedzenie, z których część trafiła do samego zwierzęcia. Teraz pies pomaga właścicielowi „przeżyć w kamiennej dżungli", a „starszy towarzysz" z kolei daje mu schronienie, jedzenie i opiekę, co można również nazwać wzajemną pomocą.

Jedną z głównych motywacji do posiadania psa jest pragnienie ciepłej emocjonalnej interakcji z kimś. A ponieważ pies jest zwierzęciem, które potrafi analizować, okazywać emocje, dawać informację zwrotną, doskonale nadaje się do tego celu.
Drugi powód, ściśle powiązany z pierwszym, to wybawienie od samotności. Człowiek może czuć się samotny, nawet będąc w dużym towarzystwie ludzi. Samotność to stan, w którym wydaje się, że nikt nie podziela twoich poglądów i opinii, a ponieważ każdy chce być przez kogoś zrozumiany, istnieje pragnienie posiadania zwierzaka, który zawsze czuje nastrój właściciela. Pies to zwierzę, które w każdych okolicznościach będzie oddane swojemu człowiekowi.

Płynnie przeszliśmy więc do trzeciego powodu – chęci bycia liderem. Pies bezwarunkowo uważa człowieka za swojego przywódcę, przywódcę stada (oczywiście z odpowiednim wychowaniem i nastawieniem).

Czwartym powodem jest chęć opiekowania się kimś, współodczuwania, współczucia. Te cechy są nieodłączne od ludzi altruistycznych. Troska o innych jest bardzo ważną cechą dla całego społeczeństwa, w istocie pomaga ludzkości przetrwać.

W końcu dbanie o siebie to nie tylko wycieczka do salonu SPA i wycieczka nad morze. To także działanie na rzecz dobra, działanie w taki sposób, aby nawet po kilku latach pojawił się przyjemny „posmak".

Dlatego ci, którzy decydują się na psa ze względu na opiekę nad kimś, otrzymują szereg korzyści, które wpływają na wiele aspektów życia:

- wzrost poczucia własnej wartości (jest to szczególnie ważne dla altruistów),

- poprawienie umiejętności komunikacyjnych,

- większa radość z życia.
Piątym powodem chęci zdobycia psa jest chęć rozwinięcia w dziecku odpowiedzialności. To naprawdę dobra praktyka dla dzieci, ale ważne jest, aby rodzice zrozumieli, że wszystko powinno być w ich mocy. Opieka nad psem i odpowiedzialność za jego życie i zdrowie nie powinny być wyłącznie obowiązkiem dzieci. W przeciwnym razie ta okoliczność może wywołać chęć uniknięcia odpowiedzialności za kogoś, ponieważ jest to zbyt trudne. Ponadto rodzic może w ten sposób nieświadomie przekazać, że odpowiedzialność może zostać „zrzucona" na kogoś, kto jest młodszy. Dlatego zarówno dzieci, jak i dorośli powinni opiekować się ze zwierzakiem.

Innym powodem do posiadania zwierzaka jest strata bliskiej osoby. Pies pomaga wyjść z trudnych sytuacji życiowych (rozwód, utrata bliskich), kiedy człowiek traci chęć do życia. Zwierzę zyskuje oddanego przyjaciela,

a człowiek zyskuje sens i stabilność, twierdzi weterynarz.

Ważne: nie adoptuj ani nie kupuj psa pod wpływem impulsu.

Poświęć chwilę czasu na sprawdzenie lokalnych schronisk i organizacji ratujących zwierzęta, zanim zdecydujesz, że zwierzę będzie teraz mieszkać z tobą.

Nigdy nie dawaj psa w prezencie bez uprzedniego porozmawiania
z obdarowanym o chęci i możliwości opieki nad psem.

Jak zmienia się ludzka psychika, gdy ktoś przygarnia psa?

Kiedy dana osoba wchodzi w interakcję z psem, to:

- wzrasta samoocena;
- zaczyna lepiej rozumieć siebie i innych ludzi;
- zaczyna myśleć bardziej pozytywnie- chodzi o hormony radości, które powstają za każdym razem, gdy ktoś głaszcze futrzanego przyjaciela lub gdy pupil przynosi piłkę, wiernie machając ogonkiem.

Jacy ludzie nie powinni mieć psa?

Zalecamy, że lepiej nie przygarniać psa, jeśli:

- Masz mało czasu na komunikację i opiekę. Jeśli dużo pracujesz, często podróżujesz lub z innych powodów nie możesz zająć się psem w ciągu dnia, powinieneś zrezygnować z posiadania zwierzaka;

- Masz już zwierzęta, które mają złe doświadczenia z psami, są bardzo tchórzliwe, agresywne lub chore;

- Budżet na to nie pozwala;

A kto wręcz przeciwnie, zdecydowanie powinien mieć psa?

Jeśli jesteś na emeryturze, pracujesz w domu lub mieszkasz samotnie, pies może sprawić Ci radość i na pewno zapewni aktywność;

Jeśli przez długi czas pracowałeś jako wolontariusz w schroniskach, komunikowałeś się i pomagałeś przyjaciołom z ich psami i dobrze ci się z nimi sprawowało;

Kochasz aktywny tryb życia.

I masz środki finansowe na utrzymanie psa