Otrzymaj rabat 35 zł na pierwsze zamówienie z kodem LISTOPAD35
Informujemy, że nasza strona wykorzystuje pliki cookie do analizy ruchu oraz dostosowania zawartości do preferencji Klienta. Więcej informacji najdziesz w naszej Polityce Prywatności

Od czego zacząć szkolenie psów?


Opieka nad psem obejmuje nie tylko regularne karmienie i spacery, ale także wychowanie. Dlatego jeśli kupiłeś szczeniaka, natychmiast sam określ, kto będzie uczył go poleceń. Większość hodowców psów woli zaufać doświadczonemu trenerowi psów. Możesz jednak samodzielnie ćwiczyć ze swoim zwierzakiem.

Podstawowe zasady szkolenia

1. Regularność i ciągłość. Trening nie kończy się, gdy tylko opuścisz miejsce treningowe. Szkolenie to ciągła praca właściciela i jego czworonożnego przyjaciela. Polecenia należy wykonywać nie tylko podczas zajęć, ale także w różnych sytuacjach życiowych.

2. Od prostych do złożonych. Trenerzy wyróżniają 5 obowiązkowych ćwiczeń, które każdy pies powinien umieć. Należą do nich znane nam polecenia "siad", "Fu", "leżeć", "blisko", "do mnie".

3. Nie wymagaj niemożliwego. Na pierwszych zajęciach pies nie będzie słuchał i wyraźnie wykonywał wszystkich poleceń. Proces szkolenia jest długi i wymaga dużej cierpliwości właściciela zwierzęcia.

4. Cierpliwość. Wszystkie zwierzęta mają różne charaktery. Dużo zależy od rasy psa. Najlepiej jest skonsultować się z weterynarzem, hodowcą czy profesjonalnym opiekunem w celu zapoznania się z głównymi cechami tej rasy, ponieważ to może w przyszłości umożliwić nam zrozumienie swoich pupili.

5. Zachęty i zakazy. Jeśli ustawiłeś pewne zasady dla swojego zwierzaka, trzymaj się ich w każdej sytuacji. Ale nie zapominaj, że właściwe zachowanie należy zachęcać i nagradzać smakołykami.

6. Pełne zaufanie. Przed rozpoczęciem treningu musisz zdobyć zaufanie swojego zwierzaka. Jeśli ciągle oszukiwałeś swojego czworonożnego przyjaciela, to podczas treningu nie będzie ci posłuszny.

7. Troska. Podczas treningu obserwuj psa. Jeśli zauważysz jakiekolwiek odchylenia w jego zachowaniu, powinieneś się na tym skupić. Możliwe, że Twój zwierzak nie czuje się dobrze i nie jest przygotowany do uczenia się poleceń.

8. Komfort. Upewnij się, że Twój zwierzak nie marznie ani nie jest mu zbyt gorąco, ma na sobie wygodne ubrania i buty, obroża, uprząż lub smycz nie są za mocno ściśnięte, lecz mają odpowiedni rozmiar. Wybierz odpowiednią smycz i akcesoria treningowe.

Klucz do udanego szkolenia psa

Psy to bardzo inteligentne zwierzęta. Doskonale wszystko rozumieją. Dlatego podczas treningu surowo zabrania się używania przemocy względem zwierzęcia. Jeśli zwierzę nie jest ci posłuszne, spróbuj z nim "porozmawiać". Być może coś go niepokoi lub boli. Nie może tego powiedzieć, ale próbuje pokazać za pomocą swojego zachowania. Również podczas zajęć nie zapomnij stale mu kibicować i go chwalić. Jeśli pies poczuje twoją miłość, będzie posłuszny i chętnie wykona wszystkie ćwiczenia.