Otrzymaj rabat 35 zł na pierwsze zamówienie z kodem LISTOPAD35
Informujemy, że nasza strona wykorzystuje pliki cookie do analizy ruchu oraz dostosowania zawartości do preferencji Klienta. Więcej informacji najdziesz w naszej Polityce Prywatności

Jak przygotować psa do naszej opieki?

Życzenia, potrzeby i możliwości są różne u każdego psa, dla jednego ważne będzie przebywanie na świeżym powietrzu przez długi czas z obecnością, lub wręcz przeciwnie - brakiem komunikacji z innymi psami, a inny pies będzie potrzebował opieki z treningiem. Sytuacje bywają różne.

Więc na co dokładnie zwrócić uwagę przy wyborze, aby wszystko ułożyło się tak bezpiecznie, jak to możliwe, zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego zwierzaka i jaka jest w tym przypadku odpowiedzialność nie tylko za prześwietlenie, ale przede wszystkim za Ciebie jako właściciela.

Czy każdy pies może być pozostawiony na opiece?

Oczywistym jest, że opieka, szczególnie u nieznajomych, i tak będzie wiązała się z większym lub mniejszym stresem dla każdego psa. Są jednak psy, którym opieka wyrządzi więcej szkody niż pożytku, a z czasem jeszcze się nieprzyjemnie odbije.

Jeśli masz szczeniaka poniżej 6 miesiąca życia, pozostawienie go na opiekę jest wysoce niepożądane. Jest to okres, w którym szczeniak kształtuje stosunek do świata i relacje z Tobą. A separacja w tym czasie jest obarczona ryzykiem.

Dorosły pies, który niedawno pojawił się w Twoim domu, to kolejny wrażliwy typ. Jeśli przywiązanie nie zdążyło się ukształtować, a Ty zostawisz zwierzaka innym ludziom, zwłaszcza na długi czas, to po przyjeździe będziesz musiał zacząć ponownie nawiązywać relacje, do tego być może nawet nie z punktu zerowego, ale z pozycji "minus".
Dlatego jeśli w ciągu najbliższych sześciu miesięcy planujesz wakacje, lepiej nie przygarniać szczeniaka ani dorosłego psa do domu. Jeśli zwierzę już jest i nie możesz go zabrać ze sobą, warto zrezygnować z podróży i zostać w domu – psychika psa jest droższa.

Jak ułatwić psu przebywanie w opiece

Jak było już wspominane, opieka to stres dla każdego psa. Ale możesz ułatwić zwierzęciu ten proces, jeśli rutyna i dobrze znany porządek rzeczy zmieni się na tyle nieznacznie, na ile to możliwe.

Porozmawiaj z opiekunami o harmonogramie karmienia i spaceru – pomoże to utrzymać rutynę psa, a tym samym zapewni przynajmniej pewną przewidywalność i pomoże Twojemu zwierzakowi poradzić sobie ze stresem.
Powiedz nam, jakim zasadom podporządkowuje się pies w Twoim domu – co może zrobić, a czego nie.

Psy doceniają konsekwencję, a to da zwierzęciu możliwość mniej lub bardziej spokojnego życia, zamiast chodzić po polu minowym, szukając granic tego, co jest dozwolone.
Powiedz nam, jakim zasadom podporządkowuje się pies w Twoim domu – co może zrobić, a czego nie.

Psy doceniają konsekwencję, a to da zwierzęciu możliwość mniej lub bardziej spokojnego życia, zamiast chodzić po polu minowym, szukając granic tego, co jest dozwolone.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, zanim oddasz psa w ręce opiekuna?

Ważne jest, aby pies wcześniej poznał osobę, z którą będzie żył. W serwisie Alvis takie zapoznanie się jest bezpłatne. Byłoby dobrze, jeśli mógłbyś/mogłabyś wybrać się na jeden (lub lepiej kilka) wspólnych spacerów i zobaczyć, jak dana osoba traktuje psa. Jeśli to możliwe, udaj się ze swoim zwierzakiem do miejsca, w którym planujesz zostawić psa.

Nawet jeśli wyprowadzasz psa bez smyczy, ostrzegamy, że spacery będą odbywać się wyłącznie na smyczy. Pies nie zawsze jest gotowy do podążania za nieznajomym, bez względu na to, jakkolwiek dobrze wychowany i wyszkolony by nie był.

Przygotuj notatkę z ważnymi rzeczami: kiedy i czym nakarmić psa, o której godzinie wychodzić na spacer, jakich zasad przestrzegać.

Jeśli pies miał problemy z zachowaniem, stres może je ponownie uruchomić. Warto ostrzec o możliwości takich zachowań i wydać odpowiednie zalecenia.

Przyda się psu podczas opieki:

  1. Amunicja (szelki/obroża, smycz).

  2. Miski.

  3. Miejsce (legowisko, materac).

  4. Ulubione zabawki.

  5. Numery telefonów, Pod które można zadzwonić w przypadku problemów (np. jeśli pies zachoruje).

  6. Zapas karmy.

  7. Ulubione smakołyki.

  8. Apteczka pierwszej pomocy i preparaty, których potrzebuje twój pies (jeśli takie istnieją).