Informujemy, że nasza strona wykorzystuje pliki cookie do analizy ruchu oraz dostosowania zawartości do preferencji Klienta. Więcej informacji najdziesz w naszej Polityce Prywatności

Dlaczego pies pije dużo wody i często chodzi do toalety?

Jeśli zauważysz, że pies zaczął spożywać nadmierne ilości wody, warto zastanowić się, co takie zachowanie oznacza. Ilość spożycia wody zależy od wagi psa. Na przykład dla zwierzaka do 10 kg maksymalna ilość spożywanego płynu dziennie nie powinna przekraczać 10 litrów. I ta wartość nie dotyczy tylko czystej wody. Powyższe 10 litrów obejmuje również wszystkie naczynia.

Łatwo policzyć ilość wypitego płynu:
- zmierz objętość wody wlewanej do miski;
- oszacuj w przybliżeniu ilość spożywanych przez psa, dziennie, płynnych posiłków;
- dodając wodę do miski, nie zapomnij dodać tej ilości do całkowitej wartości.

Oczywiście istnieją przyczyny wzrostu ilości pijanej wody, które nie są spowodowane lękiem:

- podwyższona temperatura otoczenia;

- duże obciążenie fizyczne;

- przejście na suchą karmę;

- spożywanie pokarmów o dużej zawartości soli;

- przyjmowanie leków moczopędnych (leków zwiększających szybkość tworzenia moczu) lub kortykosteroidów;

- ostatnia kastracja;

- okres laktacji.

Jeśli żaden element nie jest charakterystyczny dla Twojego psa z powyższego, najprawdopodobniej takie zachowanie jest wywoływane przez wzrost temperatury ciała zwierzęcia i proces zapalny w ciele, do którego należy:

1. zaburzenia czynności nerek lub narządów moczowych (w przypadkach, gdy nadmiernemu spożywaniu płynów towarzyszą częste wycieczki do toalety). Jeśli zauważysz, że mocz u psa nie jest wydalany — pilnie skonsultuj się ze specjalistą, ponieważ może to być sygnał do zablokowania dróg moczowych przez kamienie;

2. cukrzyca (jedną z przyczyn tej choroby jest nadmierne karmienie psa słodyczami);

3. pyometra (ropne zapalenie błony śluzowej macicy);

4. piroplazmoza (pasożytnicza choroba krwi u psów, którym towarzyszy ciężka gorączka);

5. uraz kręgosłupa (uszczypnięcie korzeni nerwowych). Ten problem często przeszkadza psom o długim ciele-jamnikom, Basset houndom.

Jak pomóc swojemu zwierzakowi?

Przede wszystkim sprawdź: czy pies nie jest zbyt ciepły. Zwiększ udział pokarmów białkowych. W przypadku podejrzenia pyometrii należy natychmiast skontaktować się z lekarzem weterynarii, który wykona badania krwi, a także badanie ultrasonograficzne.

Pies może potrzebować operacji w celu usunięcia macicy i jajników, ale nie zawsze. Czasami wystarczy poradzić sobie z kurczeniem się antybiotyków i leków hormonalnych, co doprowadzi do skurczu macicy i usunięcia z niej zawartości.

Cukrzyca jest chorobą nieuleczalną, ale stosowanie leków znacznie poprawia życie psa i pozytywnie wpływa na jakość jego życia. Dieta z przeniesieniem zwierzęcia na paszę dla diabetyków i insulinę pomoże przedłużyć życie zwierzaka. Konieczne jest monitorowanie poziomu glukozy. Jeśli spadnie — daj psu cukier rozcieńczony w wodzie lub miód.

Jeśli zwierzę ma zapalenie pęcherza moczowego, zaleca się podawanie mu jak największej ilości wody. Przyspieszy powrót do zdrowia wywar z mącznicy lekarskiej i leczenie antybiotykami. Weterynarz przeprowadzi płukanie pęcherza nadmanganianem potasu, furacyliną lub penicyliną.

Prosimy nie podawać psu żadnych leków bez konsultacji z lekarzem i nie ograniczać zużycia wody w celu zmniejszenia oddawania moczu. Konieczne jest zmniejszenie zużycia wody tylko w przypadkach, gdy pies ma obrzęk brzucha i łap lub wymioty.

Skontaktuj się z weterynarzem na czas, aby zapobiec tragedii.

Wszystko o psach w Twojej skrzynce odbiorczej!